Ha véletlenül benzint tankolunk egy gázolajjal működő autóba, az komoly károkat okozhat a motorban és az üzemanyag-rendszerben. Nagyon ritkának nevezhető, de fáradtságból, figyelmetlenségből fakadóan sajnos előfordulhat. Autómentőként találkoztam már hasonló esettel, mint például most is. Egy román család utazott haza olaszországi nyaralásából, majd amikor megálltak tankolni sajnos benzint tankoltak a dízelautóba. Szerencsére a család tudta, hogy nem szabad beindítani a lakóautót. Hívtak minket, s mi mentünk menteni. Az autómentés az M4 autópályán történt meg.
Miután le egyeztettük a részleteket és azt, hogy hol vannak pontosan egy nagyon rövid időn belül ott is voltunk, hogy elszállítsák az autót és annak utasait, Kecskemétre az M5 autópálya mellé egyik nagy szakszervízbe ahol másnap reggel Az ott dolgozó kollégák nekiálltak Orvosolni a problémát. A családnak estére biztosítottunk szállást míg az autó a szervizre várt, így másnap kipihenten tudták folytatni útjukat Kostancáig.
De mi történik az autónkkal, ha nem megfelelő üzemanyagot tankolunk?
Kenés hiánya:
A dízelmotorok üzemanyag-rendszerének alkatrészei (pl. az üzemanyagszivattyú) a gázolaj kenőhatására vannak tervezve. A benzin nem rendelkezik ilyen kenőhatással, ezért ezek az alkatrészek gyorsan károsodhatnak.
Rossz égés:
A dízelmotorok sűrítési gyújtásúak, míg a benzinmotorok gyújtógyertyát használnak. A benzin nem gyullad meg megfelelően a dízelmotorokban, ami egyenetlen járást, rángatást és végső soron a motor leállását okozhatja.
Korai gyulladás és túlmelegedés:
A benzin alacsonyabb gyulladási hőmérséklete miatt a motorban korai gyulladás léphet fel, ami károsíthatja a dugattyúkat, szelepeket és más alkatrészeket.
Üzemanyagrendszer szennyeződése:
A benzin és a gázolaj keveréke szennyeződést okoz az üzemanyagrendszerben, ami hosszú távú problémákat eredményezhet, még akkor is, ha az autót sikerül megtisztítani és újraindítani.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Ne indítsd be az autót!
Ha észreveszed a hibát, mielőtt elindítanád az autót, az üzemanyag még nem jutott el a motorba. Ez jelentősen csökkenti a károsodás esélyét.
Hívd a szervizt vagy autómentőt:
Szakszerű segítségre lesz szükséged az üzemanyag-rendszer teljes leürítéséhez és tisztításához.
Üzemanyag-rendszer tisztítása:
A szakemberek leeresztik a keveréket a tankból, megtisztítják az üzemanyagcsöveket, szűrőket és szükség esetén az injektorokat.
Ellenőrzés és tesztelés:
Miután az üzemanyag-rendszer tiszta, a szerviz ellenőrzi a motor állapotát, hogy megbizonyosodjon róla, nincs további sérülés.